Węzeł spiralny (skręcany)

  • przez
kilka rzędów wyplecionych węzłów spiralnych

Dziś pora na naukę kolejnego węzła – tym razem na tapetę wskakuje węzeł spiralny, zwany też węzłem skręcanym. Jest to węzeł, który tak naprawdę jest modyfikacją węzła płaskiego, bez problemu go więc zapamiętacie i zrobicie.

Węzeł skręcany jest bardzo często stosowany w wiszących kwietnikach, łapaczach snów oraz do wyplecenia ramion huśtawki.

Wyplatamy go dokładanie w ten sam sposób co węzeł płaski – różnica jest tylko taka, że zaczynamy zawsze od tej samej strony. Jeśli zaczynasz robienie okienka od strony lewej ręki, to w każdym kolejnym ruchu również zaczynasz robić okienko od strony lewej ręki (w węźle płaskim robisz naprzemiennie: lewa – prawa).

Węzeł spiralny wiążemy dwoma skrajnymi sznurkami, a w środku- jako bazowe- możemy mieć dowolną ilość sznurków.
Ja pokażę Wam robienie węzła spiralnego w wersji rozpoczynającej plecenie wiszącego kwietnika, dlatego w środku będę miała dużo sznurków. Wy do ćwiczeń możecie spokojnie użyć tylko dwóch sznurków złożonych na pół (dokładnie tak, jak w ćwiczeniu węzła płaskiego).

Spróbujmy!

Sznurek skrajny od strony lewej ręki przełóż na drugą stronę, kładąc NA sznurkach bazowych.

Sznurek skrajny od strony prawej ręki połóż NA sznurku przed chwilą przełożonym….

…następnie POD sznurkami bazowymi oraz wyjmij Z DOŁU DO GÓRY przez okienko.

Zaciśnij skrajne sznurki.

Powtórz tyle razy, ile chcesz mieć węzłów.

Węzeł spiralny możesz wykonywać na dowolnej ilości sznurków bazowych (środkowych).

Węzeł spiralny, jak sama nazwa wskazuje będzie się samoistnie skręcał. Możemy go dowolnie przekręcać, tak jak będzie nam wygodnie wyplatać, natomiast nawet po przekręcaniu nie zmieniamy strony od której zaczynaliśmy robienie okienka (nadal robimy od strony lewej ręki).

Gdzie jeszcze możesz wykorzystać węzeł skręcany?


Tak jak wspomniałam wcześniej, węzeł skręcany jest najczęściej wykorzystywany w kwietnikach, łapaczach snów oraz jako ramiona huśtawek. Gdzie jeszcze możesz go wypleść? Możesz nim opleść obręcz. Możesz dodać go do makramy wiszącej na kiju. Możesz ozdobić nim pasek od torebki (jako ozdobnik, nie jako cały pasek 😉 ) Możesz rozpocząć nim makramowe piórko/liści. Możesz wszystko 😉 bo wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojej kreatywności. Nie bój się eksperymentować!

Jeśli znasz już węzeł mocujący, węzeł płaski i węzeł spiralny (skręcany) możesz bez przeszkód wypleść wiszący kwietnik z mojego tutorialu:
(99) DIY: Kwietnik ze sznurka | Makrama | Savena – YouTube


Pamiętaj także o super zestawie prezentowym dla każdej twórczej osoby: DIY kwietnik ze sznurka – w zestawie materiały do wykonania 2 wiszących kwietników oraz kompleksowa instrukcja przeprowadzająca krok po kroku przez proces wyplatania. Zestaw testowany na osobach, które nigdy nie wyplatały!

Udanego wyplatania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.