Jak zawiązać węzeł płaski?

  • przez
rząd zawiązane węzła płaskiego

Tym wpisem rozpoczynam cykl „must know w makramie”, który da Wam podstawową wiedzę i pozwoli nauczyć się wyplatać makramy w domu. Zaczynamy od jednego z podstawowych węzłów, czyli węzła płaskiego. Tutaj przeczytasz o tym, jak zawiązać węzeł płaski i wszystko inne, co musisz o nim wiedzieć 😉 Mam nadzieję, że w trakcie czytania sięgniesz po sznurki i zaczniesz wyplatać razem ze mną 🙂

Węzeł płaski, zwany także węzłem prostym to jeden z dwóch podstawowych węzłów w makramie. Znany i stosowany jest także powszechnie w harcerstwie i w żeglarstwie, ale tam spełnia zupełnie inne funkcje, przede wszystkim jest wykorzystywany jako węzeł łączący dwie liny.

Węzeł ten jest bardzo prosty w wykonaniu, chociaż trzeba trochę poćwiczyć, aby dojść do wprawy i umieć zaplatać go z zamkniętymi oczami 😉. Jest jednak doskonały do rozpoczęcia nauki plecenia makram, do czego Cię zachęcam!

Umiejąc zawiązać węzeł płaski oraz drugi z podstawowych – żebrowy, a także wiedząc jak rozpocząć i zakończyć pracę, będziesz w stanie wykonać samodzielnie efektowne dekoracje. Na prawdę niewiele do tego potrzeba!

No to zaczynamy!

Jak zawiązać węzeł płaski?

Najczęściej węzeł płaski zaplatamy z 4 sznurków – z czego dwa są naszym rdzeniem, czyli sznurkami bazowymi, a dwoma bocznymi sznurkami wiążemy węzeł. Spróbujemy? Weź 4 dowolne sznurki i postępuj według instrukcji. (Uwaga techniczna: aby instrukcja była optymalnie czytelna wyświetl ją na komputerze 😉 )

Aby lepiej pokazać Wam wiązanie węzła użyję dwóch kolorów sznurków.  

Cztery sznurki kładziemy przed sobą – dwa w środku są tylko naszym rdzeniem, natomiast sznurkami skrajnymi będziemy wyplatać. Na potrzeby ćwiczeń, dla ułatwienia, żeby sznurki Ci nie uciekały, na górze możesz zawiązać supełek lub przykleić je taśmą do stołu.

W pierwszym kroku sznurek znajdujący się przy lewej ręce przełóż na drugą stronę kładąc NA sznurkach bazowych i robiąc okienko. 

Następnie sznurek od prawej ręki skieruj na drugą stronę kładąc NA sznurku przed chwilą przełożonym, POD sznurkami bazowymi oraz przekładając przez okienko z dołu  DO GÓRY.

Ściągnij sznurki 😊

W kolejnym kroku powtarzamy tę samą czynność, ale w lustrzanym odbiciu – pierwszy przekładamy sznurek znajdujący się obecnie przy prawym ręku, kładziemy go NA sznurkach bazowych.

Następnie sznurek od lewej ręki kładziemy NA sznurku wcześniejszym, POD sznurkami bazowymi i wyjmujemy przez okienko DO  GÓRY.

Ściągamy sznurki i pierwszy węzeł płaski gotowy. 😊  

pojedynczy węzeł płaski

Tutaj widzicie jak wygląda pojedynczy węzeł płaski – posiada charakterystyczną klamerkę z boku. Na drugim zdjęciu widzicie jak wygląda kilka węzłów jeden pod drugim.

węzły płaskie jeden pod drugim
wskazówka jak wiązać węzeł płaski

Klamerka w węźle płaskim pokazuje nam, z której strony robić kolejne okienko. 😊  

Poćwicz i wykonaj cały długi rząd węzłów płaskich. Pamiętaj, aby dobrze ściągać sznurki, a od czasu do czasu pociągnij także do dołu za sznurki bazowe, bo lubią się podciągać 😉. Wykorzystując tylko węzły płaskie możesz zrobić zakładkę do książki lub bransoletkę.

Kiedy będziesz mieć opanowane węzły płaskie, spróbuj rozszerzyć wzór.  

Do wykonania tego ćwiczenia weź 8 sznurków.  

W pierwszym rzędzie wykonaj dwa węzły płaskie obok siebie.

W drugim rzędzie, odłóż dwa sznurki z lewej i dwa z prawej, a następnie zawiąż jeden węzeł na czterech środkowych sznurkach.

W trzecim rzędzie ponownie użyj wszystkich sznurków – wykonaj dwa węzły obok siebie.

rząd węzłów płaskich krok 1

Powtarzaj schemat: w rzędach nieparzystych wykonuj dwa węzły płaskie obok siebie, w rzędach parzystych odkładaj po dwa sznurki z prawej i dwa lewej i zawiązuj jeden węzeł na środkowych 4 sznurkach.  Dzięki temu powstanie Ci taki oto wzór.

Węzeł płaski możemy także wykonać tylko na dwóch sznurkach (bez sznurków w środku). To właśnie w takiej wersji jest często stosowany w żeglarstwie, aby połączyć dwie liny. W makramie, stosujemy go, gdy np. w lampionach, gdy chcemy związać dwa końca sznurka bazowego na słoju.  

Wykonujemy go wtedy w następujący sposób:  

Najpierw sznurki zawiąż „na raz”.

Następnie zrób okienko w ten sposób, aby dwie końcówki jednego sznurka leżały na drugim sznurku.

Przełóż końcówkę drugiego sznurka przez powstałe okienko. Zaciśnij sznurki.

węzeł płaski bez środka krok 4

Po zawiązaniu węzła, mamy sznurki połączone dwoma klamerkami. W ten sposób możesz połączyć ze sobą dwa sznurki.

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, jak zawiązać węzeł płaski. Chociaż może teraz będzie wydawać Ci się to skomplikowane, to gwarantuję, że jeśli poćwiczysz, na pewno dojdziesz do wprawy! Jeśli jednak napotkasz na jakąś trudność – śmiało możesz do mnie napisać, pomogę 😀

A w kolejnych wpisach pokażę Ci kilka wariacji węzła płaskiego, czyli jak można go w łatwy sposób urozmaicić – tymczasem idę trochę popleść… 😉

Cudownego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.