Jak zacząć naukę makramy?

  • przez
uczestnicy warsztatów makramy w trakcie zajęć

Od jakiegoś czasu z wielkim zainteresowaniem oglądasz i podziwiasz makramowe prace, dołączyłaś do facebookowych grup i masz coraz większą ochotę sama spróbować, bo przecież wszędzie dookoła wszyscy mówią, że to takie proste i nie trzeba mieć szczególnego talentu. I wreszcie podejmujesz decyzję: chcę spróbować! Tylko….. od czego zacząć?

Ten wpis kieruję do wszystkich, którzy jeszcze nie zaczęli wyplatać sznurków, ale właśnie chcą zacząć. Oczywiście, są osoby, które zaczynają od głębokiej wody i na pierwszą pracę wybierają olbrzymie makramy ścienne lub firanki. Tego tu nie znajdziecie 🙂 Natomiast w tym wpisie zdradzę Wam trochę szczegółów z mojego autorskiego programu warsztatów cyklicznych, gdzie podczas cotygodniowych spotkań uczymy się podstaw makramy, ćwiczymy węzły i stopniowo rozszerzamy swoją wiedzę i umiejętności.

Nie jest sztuką zacząć od jakiegokolwiek tutarialu, wykonać pracę, ale w rozsądnej nauce chodzi o to, aby następnego dnia potrafić samodzielnie odtworzyć wykonaną pracę, zapamiętać węzły i umieć je nazwać.

Dlatego podczas warsztatów stopniowo uczymy się kolejnych węzłów – i dopiero po wyćwiczeniu jednego, przechodzimy do kolejnego. A z doświadczenia wiem, że nawet najprostszy węzeł może się wydawać czarną magią, dla osoby, która pierwszy raz trzyma sznurki w ręku.

Na początek moja rada jest więc taka: nie nastawiaj się na wykonanie imponującej pracy już pierwszego dnia nauki. Zacznij od nauki węzłów, a potem wykonaj prostą pracę. Stopniowo ucz się kolejnych węzłów i zwiększaj poziom trudności pracy.

No dobrze, przejdźmy do szczegółów. 🙂

Jak zacząć naukę makramy?

Aby rozpocząć plecenie makram potrzebujesz sznurek, nożyczki i centymetr. W zależności od tego jakie prace będziesz chciała wykonać przydadzą się także drewniane kółka, kijki, karabińczyki.

Najlepszy do nauki będzie na początek sznurek pleciony 5 mm, ponieważ jest gruby, ładnie widać na nim zawiązane węzły, a także nie niszczy się podczas rozplatania źle zawiązanych węzłów. (O różnych rodzajach sznurka możesz przeczytać tutaj). Ale pamiętaj, że wiązanie węzłów możesz także ćwiczyć na dowolnym sznurku jaki masz w domu. Natomiast w sznurek pleciony zaopatrz się, gdy będziesz już gotowa do wyplatania pierwszej pracy 🙂

Jeśli chcesz zacząć od piórek zaopatrz się także w sznurek skręcany 3 mm (zwany także „sznurkiem do makramy”).

Pierwszym węzłem jakiego uczymy się na warsztatach jest węzeł płaski. Dokładną instrukcję jego zaplecenia znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że zawsze warto uczyć się węzłów na zwykłych luźnych sznurkach – a nie w rozpoczętej pracy, ponieważ jeśli Ci się nie uda, to nie będzie to tak frustrujące.

butelka na wino w siatce ze sznurka

Z węzła płaskiego możesz wykonać zakładkę do książki – tradycyjną lub zakończoną piórkiem oraz bransoletkę. Ze sznurka skręcanego samym węzłem płaskim możesz wykonać podkładkę pod kubek. Jeśli dodasz na początku węzeł mocujący, a na końcu węzeł rybacki węzły płaskie z powodzeniem zamienisz na pasek do torebki, breloczek lub torebkę na wino.

Kiedy będziesz mieć opanowany węzeł płaski, poprzez jego prostą modyfikację łatwo zrobisz węzeł skręcany (spiralny), a to daje Ci możliwości wyplecenia wielu różnych wzorów kwietników wiszących – możesz skorzystać z mojego tutoriala 🙂 (45) DIY: Kwietnik ze sznurka | Makrama | Savena – YouTube.

kawałek wyplecionej makramy

I dopiero w kolejnym kroku proponuję Ci naukę węzła żebrowego, na początek bez wyplatania konkretnych wzorów, a jedynie pod ukosem do zakańczania prac takich jak torebka kopertówka, lub prosta makatka na ścianę. A kiedy uda Ci się już opanować węzeł żebrowy – cały makramowy świat stoi przed Toba otworem! Ponieważ węzłem płaskim i żebrowym (z dodatkiem węzła mocującego na początku i węzła rybackiego na zakończeniu) można wypleść wszystko!

Tak więc oto co proponuję Ci na początek nauki:

Pamiętaj także o jednej bardzo ważnej rzeczy. W makramie prawdziwe jest stwierdzenie „trening czyni mistrza”. Aby dojść do wprawy trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Trzeba nauczyć się zaciskania węzłów, aby każdy wyglądał tak samo. Każdy z nas jest w stanie się tego nauczyć. Trzeba tylko ćwiczyć 🙂 A jeśli przez to przebrniesz to zyskasz niesamowitą, relaksującą pasję, która w dodatku pozwoli Ci tworzyć wyjątkowe prace.

uczestnik warsztatów w trakcie wyplatania makramy

I na koniec przypomnę jeszcze raz: zacznij małymi kroczkami. Ucz się powoli, stopniowo rozszerzając swoje umiejętności. Ćwicz węzły, zapamiętuj jak się nazywają. A Twoja cierpliwość na pewno zostanie wynagrodzona idealnie wyplatanymi sznurkami <3

Gdybyś natrafiła na jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, śmiało do mnie napisz – pomogę, jak tylko będę mogła 🙂

Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.